Sponsring och engagemang

Pågens omtanke – sponsringspolicy

I Sverige finns det omkring 22 000 idrottsföreningar som hjälper barn och ungdomar att må bättre fysiskt och psykiskt och att se mer positivt på livet och framtiden. Pågen vill genom sin sponsring satsa på barn och ungdomar inom idrotten. Genom att vara en del av denna folkliga och fantastiska vardag vill vi visa vår omtanke, som är en viktig del av Pågens grundvärderingar – omtanke, stolthet och entusiasm.

För att betona satsningen på våra barn- och ungdomar vill vi också finnas med som sponsor i andra slags arrangemang som vänder sig till ungdomar upp till 18 år och deras familjer.

Sist men inte minst vill vi sponsra två drivande och ansvarstagande organisationer eller projekt som hjälper ungdomar att hitta rätt i livet. En i Malmö och en i Göteborg, då våra bagerier finns i dessa två städer.

Konkret betyder detta…

  • Idrottsföreningar för barn- och ungdomar upp till 18 år sponsras med ett tröjset.
  • Arrangemang för barn- och ungdomar upp till 18 år sponsras med Pågens produkter.
  • Två projekt alternativt organisationer som vänder sig till ungdomar upp till 18 år sponsras med en summa pengar.

Hur går det till?

Varje månad tar Pågens sponsringskommitté del av inkomna ansökningar och utser 2 idrottsföreningar och arrangemang som stämmer överens med Pågens värderingar.
Vid årets slut utser kommittén vilka projekt eller organisationer som ska sponsras påföljande år.

Bästa Bild

Vi vill såklart visa upp alla härliga minnen på vår hemsida och utser därför Bästa Bild en gång i kvartalet. Den som vinner får 5000 kr extra i sponsring till sin verksamhet!

Så här ansöker du

Klicka på länken nedan och fyll ansökningsblanketten. Spara filen på din dator och bifoga den via e-post till sponsring@pagen.se
Bilder från arrangemang skickas till samma adress.
Ansökan kan endast lämnas på detta sätt.

Till ansökningsblanketten>>

Allmänna riktlinjer för Pågens sponsring

  • Sponsorskapet ska stämma överens med Pågens värderingar i syfte att kunna stärka vårt varumärke.
  • Pågen sponsrar inte enskilda personer, inte heller privata, politiska eller religiösa evenemang.
  • Pågen tar inte emot telefonförfrågning om sponsring. Alla förslag ska presenteras skriftligen via vår hemsida.

Normalt görs ingen annan sponsring än ovan angivna.